יום רביעי, 21 בספטמבר 2011

10 סיבות למה השוק צריך לעלות - כלכלת ישראל - דה מרקר TheMarker

10 סיבות למה השוק צריך לעלות - כלכלת ישראל - דה מרקר TheMarker

הימים האחרונים הם ימי עליות ואולי הם מסמלים את תחילתו של כיוון חדש - אך הכיוון הכללי וגם הסנטימנט בשוק עדיין שליליים, שלא לומר מיואשים. הקרנות פודות בהיקפים שלא נראו מאז משבר 2008; בתי השקעות ואנליסטים מדברים על תיקונים שישמשו להיפטר מסחורה ולא נראה כיוון חיובי באופק.
ועדיין...
בואו נסתכל רגע על השווקים - בייחוד על שוק ההון הקטן שלנו ומה שעברנו בחודשים האחרונים, המשברים, אלה שמסביב ואלה שכאן אצלנו, וספציפיים לנו ונראה האם באמת יש סיבות להמשך הירידות, או שאולי כבר הפנמנו (ואולי קצת הגזמנו) באחרונה והגיע הזמן להסתכל למציאות בעיניים ולהגיד...נו אז מה?!
אז לקראת סוף הקיץ שהגיע ולקראת החגים שעוד יגיעו, קבלו 10 סיבות למה השוק צריך לעלות, או אולי - למה בכל זאת לקראת השנה החדשה צריך טיפ טיפה אופטימיות (או אומץ):
סיבה 1 – מחירי המניות זולים
לא צריך להיות ד"ר לכלכלה כדי להבין שמחירי המניות נמוכים בכל קנה מידה. מכפיל ההון במדד הפיננסים עומד על 0.72; מכפיל המניות ת"א 75 על 0.7 ומכפיל 1.6 במניות ת"א 25. שלושת ימי העליות האחרונים מראים שציידי ההזדמנויות כבר מחכים ומתחילים לאגור סחורה. הם הנחשונים, הם ילכו ויתרבו, השוק יגיע אחריהם.
סיבה 2 – משבר יוון לא מאיים כמו שנראה
יוון לא נחלצת מהמשבר. זו עובדה. נכון להיום גרמניה וצרפת צריכות לבחור בין הרע לגרוע: האם לחלץ עוד פעם את יוון או לתת לה ליפול. כמו שזה נראה עכשיו, הגרמנים והצרפתים ישלמו מחיר בין אם יוון תיפול ובין אם לא, השאלה היא רק למי משלמים אותו: ליוונים או לבנקים האירופים.
במידה ויוון נופלת (מה שמסתמן כאפשרות הסבירה יותר עכשיו), כלומר פושטת רגל ומבצעת תספורת לחובות שלה, עומדת השאלה האם המטבע האירופי כולו יקרוס. אז זהו, שלא ממש. יוון היא כלכלה קטנה שהשתחלה לאיחוד ופשיטת הרגל שלה אולי תעמיד באור לא נעים את שאר הגוש, אבל לא תגרום לקריסתו.
סיבה 3 – יוון לא תחלחל לשאר המדינות
כמובן שאף אחד לא יכול באמת לדעת, אך לדעתנו, במידה ויוון תקרוס, התמונה של גוש היורו תהיה של כל מדינה לעצמה. במצב כזה, גם הבעיות של כל מדינה ומדינה הן בפני עצמן. למרות שגם לספרד וגם לאיטליה חוב חיצוני מעיק, עדין מדובר בכלכלות גדולות ומבוססות - למרות שספרד בבעיית אבטלה נוראית ושלאיטליה ירד דירוג החוב לא מזמן, אם משהו יקרה במדינות הללו זה בגללן ולא בגלל יוון.
סיבה 4 – המשבר הוא פוסט טראומה
משבר 2008 היה באמת נוראי. בעיקר כמשבר אמון. מוסדות שהיו קיימים מעל מאה שנה התאיידו באוויר המחניק של חדרי המסחר. אחריו הגיעה התאוששות נפלאה בשווקים, אבל...הזיכרון, הו, הזיכרון נשאר. סוחרים, מנהלי השקעות ופעילי שוק ההון, זוכרים טוב ואולי אפילו טוב מדי את המשבר הזה. הצלקת עדיין לא ממש נעלמה ולכן החששות מפני מאורעות 2008 טריים מאוד ובעיקר מוחשיים מאוד. כך גם התגובות.
סיבה 5 – המצב הגיאופוליטי בארץ
אין ספק שמבחינה גיאופוליטית, מצבנו ומצב אזורנו מעולם לא היה מעורער יותר. שליטים שהיו אי של יציבות נופלים והקמים תחתיהם (טוב עדין לא ממש קמים, אלא פשוט נמצאים שם) לא אוהדים אותנו, בלשון המעטה. טורקיה מנסה להחיות את חזון האימפריה העות'מאנית, על גבנו כמובן והפלסטינים מקצינים את הסיטוואציה המזרח תיכונית, שמבחינת ישראל מעמדה בעולם ובאזור מגיעה לנקודת רתיחה בלתי נסבלת.
כל זה נכון, אבל...למרבית הדברים שמסביבנו השפעות ארוכות טווח (בערך כמו "תהליך השלום" בינינו לבין הפלסטינים). ההשפעה המיידית על הכלכלה קיימת – צינור הגז עם מצרים, היצוא לטורקיה ואולי עוד חרמות על תוצרת ישראלית שבדרך (כן, גם המצרים והטורקים יודעים להחרים בפייסבוק). יתכן שזה משפיע על מצב רוח לאומי (שבינינו מעולם לא היה מעולה), אבל השפעה מיידית כלכלית משמעותית אין כאן.
סיבה 6 - אין משבר כלכלי
בארץ, כמה שזה אולי נשמע מדהים, אין משבר כלכלי. יש צמיחה, יש ירידה באבטלה ויש שיא במספר הנוסעים לחו"ל. נכון שכל זה לא מעיד דבר וחצי דבר על מצבו של האזרח, או על צדקת המחאה החברתית, אבל הכלכלה עובדת. למרות כלכלות אירופיות ואמריקאיות מקרטעות, מצב גיאופוליטי לא מזהיר וכו' -היא עובדת. גם הסביבה הכלכלית נוחה, יש ריבית נמוכה (כן, למרות ההעלאות האחרונות, הריבית עדין נמוכה) ואינפלציה בשליטה - רק שוק ההון לא שם. מישהו אמר פעם ששוק ההון מקדים את הכלכלה הריאלית, יתכן ששוק ההון הפעם קצת הגזים?
סיבה 7 - חשש מהתפוצצות בועת הנדל"ן                                                     מחירי הנדל"ן עלו בחדות בשנים האחרונות. לא נספק נתונים כי הם קיימים בכל מקום וגם תלויים תמיד במי ששואלים אותו. מאידך, הפעולות של בנק ישראל ושל האוצר לצינון עליות המחירים מעלות חשש שהמחירים יקרסו; קבלנים יפסיקו לבנות; קונים ייעלמו מהשווקים והצמיחה תיעלם כלא היתה. היפכא מסתברא - תהליכים בשוק הנדל"ן מבשילים לאט (למעט הקיפאון שהורגש בשוק בזמן המחאה) וכמו בהרבה מקומות אחרים - הנדל"ן הוא לא מקשה אחת - יש מקומות בעלי ביקוש יציב ובהם המחירים החלו לרדת עוד לפני צעדי האוצר. כך שבינתיים לא נראה שהנדל"ן הולך ליפול - לרדת אולי כן, אבל לא ממש ליפול.
סיבה 8 - ועדת הריכוזיות
החששות מוועדת הריכוזיות התבררו כמוגזמות. המלצות הוועדה מידתיות, אין חרב מתהפכת שמאיימת על השוק. יש אולי קצת דה-קונסטרוקציה של המבנה שלו, שגם אם תקרה - רחוק מאוד היום שבו נרגיש מזה משהו. מבחינת השפעה על השווקים, יש כאן non-issue מוחלט.
סיבה 9 - המחאה החברתית
החששות שהמחאה החברתית תביא לפריצת מסגרת התקציב, או להגדלת הגירעון, נראים לא רלוונטיים לאור ההדלפות מוועדת טרכטנברג. מה גם, שלכל אורך הדרך, כל הנוגעים בדבר אמרו מעל כל במה אפשרית שלא תהיה שום פריקת עול. נכון לעכשיו נראה גם שמהצד השני, התקוות שתלו ב-dream team הכלכלי היו קצת מוגזמות. וכמו תמיד הגזמה לא עוזרת לא לכאן ולא לכאן.
סיבה 10 - גז ונפט
מניות הגז והנפט חטפו חזק מאוד בחודשים האחרונים. מניות אלו מהוות כ-5% ממדד תא-25 ולכן נפילותיהן ישפיעו על המדד. לראות עינינו, כל עוד חברות החיפושים הללו לא הוציאו שום דבר מהאדמה, אין מקום לשוויים מוגזמים כפי שניתנו להם ואכן השוק הצביע בחיתוך מחירים אימתני, שלדעתנו הסתיים.
ולסיכום, כמו תמיד, מאז ימי חורבן בית שני - הנבואה ניתנה לשוטים. אין לנו כאן כל רצון להשתייך לקטגוריה הזו, אלא רק לבחון את המציאות פרמטר אחרי פרמטר ולשאול - הכצעקתה? לא אירופה ובטח שלא ארה"ב ירדו כמו שירד תא-25 שלנו, אז אולי נהיה חפצי חיים, כמו הפסוק מתהילים - "מי האיש החפץ חיים, אוהב ימים, לראות טוב". בואו נסתכל על המציאות, האם אנחנו רואים טוב?
בברכת שנה טובה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה