יום שבת, 29 באוקטובר 2011

זהירות כאן בונים - שימוש במינוף במסחר


מסחר בכל תצורה שהיא ובכל שוק שהוא צריך לטמון בחובו גם גורם של ניהול סיכונים. אחד ההיבטים של ניהול סיכונים מתייחס לשימוש במינוף בזמן המסחר וקביעת גודל הפוזיצייה ביחס להון העצמי.


שוק ההון מציע לא מעט מקורות למסחר ממונף. מינוף הוא תצורת השקעה שבה מתאפשרת לסוחר לפתוח פוזיצייה בגובה רב יותר מהונו העצמי. כך למשל, במידה ומתאפשר מינוף של 1:10 הרי שניתן להשקיע 100 ₪ ובמינוף האמור לרכוש ניירות ערך ב-1,000 ₪. הפוזיצייה תהא פוזיצייה של 1,000 ₪, ומכאן גם הרווח או ההפסד. וכך, אם ניירות הערך ערכן יעלה ב-1%, ל-1,010 הרי שהתשואה על ההון העצמי תהא תשואה של 10% (במינוף של 1:10). אין ספק שזה נחמד שכן המינוף מאפשר ליצור פוזיצייה גבוהה הרבה יותר מההון העצמי שלך, וכך ליצור אפשרות לקבלת רווחים גבוהים הרבה יותר. שימוש בהון העצמי ללא מינוף היה מתגמל בתשואה של 1% או 1 ₪, אין ספק שזה פחות מעניין.
כמובן שאת המינוף ניתן להגדיל ואת ההון העצמי ניתן להגדיל וכך השקעה של 10,000 ₪ במינוף של 1:200 תאפשר פתיחת פוזיצייה של 2,000,000 ₪. כאן עלייה של 1% בנייר הערך תגדיל את שווי הפוזיצייה ל-2,020,000 ₪, ותיצור תשואה של 200% (רווח של 100%), כלומר תכפיל את ההון המושקע. כמובן שללא מינוף הכפלת ההון העצמי היא קשה ורחוקה הרבה יותר.

כמו לכל דבר, גם למינוף יש צד שני פחות אטרקטיבי. הצד השני די מדבר בעד עצמו ומי שקרא את הטור יכול להסיק את הצד הזה בעצמו, כן כן הכוונה היא למה קורה בירידה של 1%. אם נישאר בדוגמא של הפוזיצייה בגובה 2 מ' ₪. ירידה של 1% יוצרת הפסד של 20,000 ₪ ו"מוחקת" פשוטו כמשמעו את ההון העצמי בתוספת של הפסד בגובה 100% נוספים ההון העצמי. אגב, סביר להניח שהפוזיצייה לא תגיע להפסד כזה, שכן הברוקר שבאמצעותו סוחרים ושמאפשר מינוף כזה יעצור את הפוזיצייה עוד קודם, וידרוש אחת משניים – או הפקדה של בטחונות נוספים או סגירה של הפוזיצייה, המהלך הזה יתבצע הרבה לפני שהפוזיצייה תיצור הפסד של 100% בנוסף על ההון העצמי.

עבודה עם מינוף, מאפשרת שימוש בכסף של מישהו אחר, ומשולה ללקיחת אשראי מאותו גורם. העובדה שניתן ליצור פוזיצייה גדולה הרבה יותר מההון העצמי מתאפשרת תוך שימוש באשראי, כאשר עושים שימוש כזה באשראי ראוי לשקול היטב את הסיכון מול הסיכוי, את רמת הידע והביטחון בבניית הפוזיצייה בשוק הרלבנטי, והתאמת גודל הפוזיצייה להון העצמי.
בכל עסקה בה עושים שימוש במינוף יש להשתמש בעיקרון ה-Position Sizing כלומר לבחון מה קורה כשההערכה מתבדה והדברים לא מתנהלים כצפוי, עד כמה עסקה כזו תותיר אותך במשחק או תזרוק אותך מהמשחק מדמם הפסדים.

המינוף תמיד קוסם למשקיעים (בעיקר בשוק המט"ח), אולם בדיוק ששימוש במנוף באתר הבנייה לא מוקנה לכל פועל פשוט, כך יש להיזהר כשעושים שימוש בכלים כבדים במסחר, שלא ליצור מצב שבו טעות אחת קטנה הורסת בניין שלם שנבנה בעמל רב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה