יום רביעי, 27 בפברואר 2013

מה אפשר לעשות עם מחזורי המסחר בבורסה? לעשות שוק

מחזורי המסחר בבורסה - חוזרים לימים ההם?
מקור: ירחון 70 שנה לבורסה
כל הזמן מדברים על כך שמחזורי המסחר היומיים בבורסה מתכווצים.
מחזורי המסחר מהווים כיום בערך מחצית מהשיא שלפני משבר 2008.
נכון, יש הרבה סיבות למה מחזורי המסחר בבורסה מידרדרים. המשבר של 2008, המיסוי המעוות שיצור עדיפות לנדל"ן, רגולציה מתגברת הן על החברות המגייסות, הן על הפעילים (הגופים המוסדיים), משבר בשוק אגרות החוב הקונצרני.
וגם, ניירות ערך הם מוצר מוזר, ככל שהאטרקטיביות שלהם יורדת כך היא יורדת. רוצה לומר, כשאטרקטיביות של הבורסה המקומית יורדת, זה בעצמו סיבה להעצים את הירידה במחזורי המסחר (מעין טיעון מעגלי כזה, אבל לדעתי רלבנטי).


2/3 ממחזורי המסחר בבורסה במניות מתרכזים במניות תא-25, כשגם באפיק זה מחזור יומי ממוצע עמד ב-2012 על כ-600 מיליון שקל, מול 1.3 מיליארד ב-2008. מחזור המסחר במניות היתר היה ב-2012 רק 7% מסך מחזור המסחר היומי, ומחזור המסחר במניות תא-75 מהווה 16% מסך מחזורי המסחר (השאר זה תעודות סל ומוצרי מדדים).
אמנם בכל העולם, מניות המדדים המרכזיים מהוות חלק נכבד משוק ההון, אצלנו הבעיה חריפה במיוחד. כך למשל מניות FTSE100 מהוות רק כ-42% ממחזור המסחר היומי בשוק ההון הבריטי, ואילו אצלנו מניות תא25 מהוות 55% ממחזור המסחר היומי, ומניות תא100 71%. מה שמחזק את המסקנה, שבורסת תל-אביב, היא 25 מניות בעיקר, ואולי כמה נוספות בקצוות.

הבורסה מצידה משיקה מוצרים חדשים. חוזים עתידיים (על אגרות חוב), אופציות על מניות בודדות, ואפילו החידוש האחרון - אופציות שבועיות.
הבעיה היא שמבט על מחזורי המסחר מביא למסקנה העגומה שגם במוצרים הפיננסיים השונים, הבורסה זה אופציות על תא-25 בלבד וגם זה רק בחודש הנוכחי (אולי גם קצת אופציות שקל/דולר בחודש הנוכחי). כל שאר המוצרים לא סחירים בכלל.

אפשר להגיד שהצורה שבה בחרה הבורסה להנפיק את המוצרים היא צורה שמסבכת את החיים. אופציות על מניות הם על נכס בסיס משתנה, יש התאמות לאירועי חברה, כך גם אופציות על אג"ח, עם מנגנון ההמרה. אלה דברים נכונים, אבל לדעתי הבעיה העיקרית במוצרים האלה, שבגללה אף אחד לא רוצה לגעת בהם (וגם לא במניות מעבר לתא-100) היא היעדר סחירות. משקיעים לא רוצים לקנות ניי"ע שהם לא יודעים איך אפשר לצאת ממנו. שכשהם ירצו לצאת, הם ייתקעו ללא קונה, בדלת הצרה של מניות דלילות המסחר.

הבורסה ניסתה להתמודד עם זה באמצעות רשימת דלי הסחירות. זה לא ממש עזר.

באין מחזורי מסחר, זה לא מעודד מחקר של משקיעים בודדים, בנסיון למצוא הזדמנויות מעבר למניות תא-100, שכן גם אם תעלה על חברה שלדעתך יש סיכוי לרווחי הון, לא תיכנס אליה כי לא תוכל לממש רווחים אלו. לאור זאת המחזורים במניות מעבר לתא-100 (וגם בחלק לא מבוטל ממניות תא-75) הולך ויורד בהתמדה.

עושי שוק - באין מחזורי מסחר צריך סיטונאים שיאפשרו נזילות
המנגנון שלדעתי יפתור את הבעיה הוא מינוי עושי שוק למניות ולמכשירים הפיננסיים השונים. עושי שוק אלו, יספקו נזילות הן למניות - שיחוייבו במינוי עושה שוק לפחות אחד, אם יש יותר מאחד, החברה לא חייבת למנות מעבר לאחד. עושי שוק אלו ירכשו כמות מניות ופעילות המסחר תתבצע בעיקר דרכם - מכירות אליהם ורכישות מהם.
אפשר להקים את זה על-ידי מסחר מיוחד ביום מסויים, או חיוב חברות למכור מניות לעושי השוק הללו.
אפשר גם לקבוע שחברות שמחזור המסחר שלהם נמוך מ-500 א' שקל ליום, חייבות למנות עושי שוק, לפי הכללים האלה.

במכשירים הפיננסיים השונים, הבורסה צריכה להתקשר עם עושי שוק מקומיים. עושי השוק הללו יתוגמלו על-ידי הבורסה עצמה (שכן לחברות אין יד ורגל בכך). התגמול יתבצע על-ידי העלאת עמלות המסחר שהבורסה גובה מחברי הבורסה במכשירים הללו (אלה בתורם יעלו את העמלות ללקוחותיהם). המנגנון צריך להיות נדיב שיעודד את הפעילות הזו, בטח בהתחלה. כלומר תגמול נדיב לאופציה/חוזה עתידי שהולך ופוחת ככל שמחזורי המסחר גדלים.

בצורה כזו, יגיעו המשקיעים לשוק, יראו מולם bid ו-ask לכל ניירות הערך, גם אם לא יהיו מחזורי מסחר, לאט לאט הציבור יבין שיש מול מי לעבוד. וכשיחזור התיאבון לסיכון לשווקים (בעגלא ובזמן קריב), הציבור ימצא שוק משוכלל יותר, נזיל יותר, מגוון יותר.

כדאי להתחיל בתהליך כבר היום, שכן בקצב הנוכחי, אנחנו מאבדים את השוק היחיד שיש לנו. הוספת שעה למסחר, הוספת עוד מכשיר פיננסי או נייר ערך לא תעזור, אם לא משנים את הדיסקט בראש. והבעיה מתחילה במחזורי המסחר.

קישור למחזורי המסחר היומיים באתר הבורסה
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה