יום שבת, 16 במרץ 2013

הג'וקר בחבילת הקלפים של הפוליטיקה החדשה

כמעט חודשיים התנהל לו המשא ומתן הקואליציוני. בזמן הזה קיבלנו הרבה מאוד מידע ומעט מאוד ידע על מה שבאמת התרחש שם. ספינים מכל הכיוונים, אולטימטומים, איומים, והפחדות.

מי שרואה את הסדרה המעולה - בית הקלפים, מקבל הצצה לאיך שהדברים נראים מבפנים. המשחק הפוליטי הוא מעין משחק "וויסט" שבו מנצח לא זה עם היד החזקה ביותר, אלא זה שיודע נכון יותר להשתמש בקלפים שבידו. אחד הקלפים החזקים שיש בחפיסת הקלפים של הפוליטיקאי, זה האפשרות לגייס לטובתו את התקשורת (בידיעתה, או שלא בידיעתה). בעצם התקשורת לאורך השנים, מנהלת יחסי אהבה שנאה עם פוליטיקאים, שבהם הפוליטיקאים מזינים, מדליפים לתקשורת חומרים, לפי האינטרסים שלהם. והתקשורת דואגת לפרסם את הדברים, תוך אקסקלוסיביות בחשיפה. אלה היו הכללים תמיד...עד עכשיו בכל אופן.


והנה הגיע המשא ומתן הקואליציוני. בנוסף על היותו מציין מפגש של שתי גישות, הפוליטיקה הישנה של הליכוד, אלה שאמרו - יאיר לפיד צריך להבין שמה שמבטיחים לפני הבחירות ומה שקורה אחריהן זה לא אותו דבר, ועוד אמרות שפר של מי שהמשחק הפוליטי גבר על שיקול הדעת שלהם. מהצד השני הגיעו שניים טריים, כרתו ביניהם ברית (ועמדו בה), ניסו להשיג דברים לפי מה שהבטיחו לפני הבחירות ועוד אי אלו היבטים.

אבל היה עוד עניין אחד. לדעתי מאוד משמעותי, שציין גם הבדל, וגם היה גורם להצלחה. הגורם היה הפייסבוק. כן, כן, הגורם הזה יצר הבדל בין הליכוד, שכל הזמן נעזר בתקשורת, הוציא ספינים, העביר מסרים מעל הראש של האנשים, דרך התקשורת. מהצד השני היו נפתלי ויאיר, שדיברו בקולם, באופן ברור. לתקשורת כל שנותר היה לצלם את דף הפייסבוק שלהם, ולהגיד את מה שהם אמרו בעצמם. העובדה שיש היום אמצעי תקשורת בלתי אמצעי, שדרכו יכלו נפתלי ולפיד לדבר, ושקולם נשמע, כפי שהם רצו לומר אותו, הביא לדעתי גם להבדל בין איך שנראה הליכוד, לאיך שנראו שני האחרונים. התחושה היתה שלאורך כל הדרך, מי שערכי, עקרוני, ושפיו וליבו שווים, הם לפיד ובנט, לעומתם נראה הליכוד כמי שלא יודע איך להציג את עצמו, ואיך לנהל את המשא ומתן לפי הכללים החדשים. זה התבטא גם בתוצאה. אז הג'וקר, בחפיסת הקלפים של הפוליטיקאי החדש, הוא הפייסבוק. מי שהשכיל לרכוש יכולת להשתמש בכלי זה, ללא ספק נמצא ביתרון עצום.

בכל מקרה, הבחירות האלה מסמלות מעבר מהישן לחדש. הכי הרבה חברי כנסת חדשים. שיח חדש של פוליטיקה אחרת. האג'נדה משתנה, החרדים בחוץ. ובסופו של יום גם הכלים בהם משתמשים השחקנים משתנים. מה חלקה של התקשורת במשחק הזה? שאלה טובה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה