יום רביעי, 11 בספטמבר 2013

מתי בפעם האחרונה קניתם משהו בנקודות?

יש מצבים בחיים שמי שחי אותם רגיל אליהם, ואז משהו משתנה, תפיסה, מיקום משהו זז, ופתאום אתה מבין שהאופן שבו הדברים התקיימו פשוט לא נורמלי, לפעמים אפילו הזוי. אבל כל עוד אתה שם, אתה פשוט לא מבין איפה הבעיה. זה קרה לי כשגרתי בתל-אביב, אז נראה לי הגיוני לחפש חניה 45 דקות שלמות, לשמור חנייה במריבות במשך 20 דקות כי "אשתי ממש אוטוטו מגיעה, וחייבים לשמור לה חנייה". זה נראה הגיוני, אז בזמנו. עזבתי את תל-אביב, והבנתי שדרך החיים הזו, שאז אולי נראתה לי הגיונית, פשוט לא שפויה. רק העזיבה גרמה לי לחשוב ככה.

אותו דברים על הבורסה שלנו. יש דברים שהם פשוט לא הגיוניים, או שאולי פעם היו נכונים, ולא נבחנו מעולם מחדש. ואנחנו, הפעילים בשוק ההון, פשוט התרגלנו לחשוב שזה המצב. זה העולם, זה מה שיש, אין מה לשנות.


למה אני מתכוון? בואו נבחן כמה הבדלים בינינו לבין שוק ההון האמריקאי. באמת הבדלים טריוויאליים לחלוטין, שנוגעים להיבטים הטכניים הבסיסיים ביותר של השוק. כולם מכנסים ועדות, מחפשים פתרונות גדולים. אני לא מזלזל, אבל בואו נסתכל על כמה דברים בסיסיים, פשוטים שיוצרים הבדלים בינינו לבין האמריקאים, ונבין את הפער בין כאן לשם. הפער הזה בסופו של יום משפיע גם על מחזורי המסחר.

ציטוטי המחיר
בואו ניקח את הדבר הכי בסיסי בבורסה. ציטוטי המחיר. מישהו ניסה פעם להבין למה הם באגורות? הרי אנחנו לא חיים בעולם של אגורות. חיים בעולם של שקלים. אז למה אגורות? ציטוטי המחיר בארה"ב נקובים ב...איזה הפתעה בדולרים. כן כן. דולרים לא סנטים. פעם ציטוטי המחיר שם היו נקובים לפי 1/8, כלומר דולרים ושינויי מחיר לפי 1/8. זה היה פעם, כשמערכות הציטוט היו ישנות. הם שינו את זה מזמן. למה? כי הם בוחנים כל הזמן מה המצב, ולא מהססים לערער, לשנות או לבחון מחדש כל דבר, אפילו משהו בסיס כמו ציטוט המחיר.

אגב, מילא ציטוט מחיר באגורות. למה קוראים לזה נקודות. מה זה בכלל נקודות. הרי מחירי המניות (להבדיל מהמדדים) לא צריכים להיות נקובים בנקודות. למה זה ככה? אין סיבה. אולי זה כדי להקים גדר בין הפעילים בשוק ההון ל"שאר הפלבאים" שלא יודעים להשקיע בשוק. אבל היי! לא את הציבור אנחנו רוצים למשוך לשוק ההון?

בוא נחשוב תייר שיגיע לכאן, וירצה בטעות, ממש בטעות להשקיע בשוק המקומי, ולקנות מניה. יצטרך לנסות להבין מה מסמל המחיר, מה זה נקודות, אח"כ רק יבין כמה זה יעלה לו. כל מי שירצה לקנות מניה בחו"ל, יידע בשנייה שהוא יסתכל על המחיר כמה זה יעלה.

בואו ניקח עוד הבדל - מכירה בחסר
למה אין כאן בארץ מכירה בחסר. יותר נכון יש, אבל הכללים כל כך מגבילים, שזה ממש כאילו אין מכירה בחסר. בכל אופן לא לציבור. זה עיוות. בבורסה האיראנית קבעו פעם שמחירי המניות יכולים רק לעלות. אצלנו אין מכירה בחסר (מעבר לתוך יומי). למה? זה יוצר מצב שבו משקיע יכול ליהנות רק מכיוון אחד של המניה, מה לעשות שיש זמנים שבהם זה לא קורה. כיום מי שרוצה חשיפה הפוכה למחירי ניירות הערך, יכול לעשות זאת רק דרך תעודות הסל בחסר. אין חשיפה הפוכה על מניה בודדת (למעט האופציות על המניות, רק ששם סחירות זה מילה גסה). אז למה זה ככה, למה לא לעודד מסחר בחסר, כמובן עם בטחונות מתאימים, ותרחישים והכל. זה ישכלל את השוק ויגדיל מחזורי מסחר.

רוצים עוד הבדל? בבקשה - שלבי המסחר, גודל פקודה מינימלית
פעם אולי היתה הצדקה לגודל פקודה מינימלית. אולי שהמחשבים לא יתעייפו. שלא יוכלו לשגע מחירי מניות עם כמות מינימלית של מניות. היום, במערכות המחשבים הקיימות, אין סיבה ל-3 שלבי מסחר. אין הצדקה לגודל פקודה מינימלית. תנו מסחר רציף כל היום. כל מי שרוצה לקנות שיקנה כמה שהוא רוצה. רוצים ליצור הבדל, תנו עדיפות בספר הפקודות לפקודות בהיקף מעל מה שהיום גודל פקודה מינימלית. או תגבו עמלה קצת יותר גבוהה, בגלל ש"מעמיסים" לכם על מערכת המחשוב. ביג דיל באמת.
אגב, למה גודל פקודה מינימלית בכסף, אתה אף פעם לא ממש יודע כמה זה. צריך לבדוק, להיכנס ולמצוא באתרים השונים. למה לא כמו אצל האמריקאים - standard lot של 100 מניות. כל השאר יזכה לטיפול מיוחד. פתחו את השוק. תנו לכולם להיכנס מתי ואיך שהם רוצים.

החזרי עמלות
הבורסות השונות בעולם מתגמלות משקיעים בהחזר עמלות אם המשקיעים נותנים ציטוטי מחיר. כלומרמ לא קונים ב-Market (פקודת שוק שמשמעותה - קנה מהמוכר הנמוך ביותר, או מכור לקונה הגבוה ביותר), אלא נותנים בעצמם ציטוט מחיר לקנייה. למה הם עושים את זה? הבנתם נכון, כי הבורסות מבינות שזה משכלל ומשפר את המסחר. זה מעניק עוד נזילות, ומסייע בסופו של יום למשקיעים. אם זה עוזר למשקיעים, זה יעזור גם לבורסה. הבנתם?

למה אין בארץ ציטוטי זמן אמת? הבורסה מרוויחה מכך שהיא מפרסמת את המידע בהשהייה של 20 דקות, זה מאפשר לה לגבות כסף מספקי המידע. בעולם, זה זמין, זה בחינם, זה באינטרנט, וזה בזמן אמת. בלי שיהוי ובלי שטיקים ובלי כלום. למה זה ככה? האמריקאים לא רוצים להרוויח על המידע? ובכן הם רוצים להרוויח, אבל הם מבינים שאם המידע יזרום לכולם, בחינם וחופשי, זה יעשה מה? ייטיב עם המשקיעים, יגדיל מחזורי מסחר, ובסופו של יום ייטיב גם עימם. הבנתם?

יש עוד דוגמאות, למשל, למה המדד של הבורסה לא מחושב באופן רציף, אלא מפורסם כל חצי דקה? למה מחירי האופציות קופצים במדרגות ולא באופן רציף? למה אופציות על מניות הם על נכס בסיס שונה, כלומר על כמות מניות שונה? אבל זה לא מעניין יותר מדי את הציבור, אז נרד מזה.

אז בואו נסכל על שני משקיעים הדיוטות. שניהם בוחנים היכן לקנות מנייה. שניהם לא ממש מכירים את המסחר באף בורסה. ועכשיו הם בודקים איפה להשקיע, בלי קשר לפוטנציאל תשואה ולגודל השוק וכיו"ב הבדלים אינהרנטיים בין השווקים. רק על ההיבטים הטכניים אני מדבר:
זה שבודק את הארץ, רואה מולו 3 שלבי מסחר, רואה ציטוט מחיר לא ברור, צריך לשלם על מחירי זמן אמת (מה שאומר שלפני שקנה מנייה אחת, כבר צריך להוציא כסף, זה מקטין כדאיות השקעה), אין מכירה בחסר.
זה שבודק את שוק ההון האמריקאי מהין הכל  מהר מאוד - כמה עולה המניה, נתוני זמן אמת, מכירה בחסר, אין גודל פקודה מינימלית, אין שלבי מסחר, וגם הוא אולי לא יודע את זה אבל אם הוא יצטט מחיר הוא יקבל גם החזר עמלה מסויים. פשוט, זמין, נוח וזול. ולא דיברנו על אפליקציות אינספור למסחר מהסלולר ומכל מקום בכל דרך שהיא. אתרי אינטרנט שהם חווית משתמש מדהימה, עם נתונים הסטוריים וגרפים ומה לא. תשוו את זה למאיה שלנו ותבינו על מה אני מדבר.

אז עכשיו תגידו לי אתם, למה שיקנה כאן מנייה?

כל זה בלי בכלל לדבר על הבדלים אינהרנטיים עמוקים בינינו לשוק האמריקאי עומק השוק,  עושי שוק, סחירות ונזילוות כמות החברות, ועוד הבדלים אינהרנטיים בינינו לבינם. מה לעשות אנחנו עדין לא אמריקה.

הרי זה היה צריך להיות הפוך לא? בגלל שהם כאלה גדולים וטובים, הם היו יכולים לאפשר לעצמם, לעשות למשקיעים את החיים קשים, כי הם יידעו שבכל מקרה המשקיעים יגיעו אליהם. הם הכי גדולים. אבל המצב, מה לעשות הפוך לגמרי. מי שעושה למשקיעים את החיים קשים זה אנחנו הקטנים, למה? אין אלטרנטיבה לשוק המקומי.

אז באמת שאין סיבה. אולי פעם היו סיבות לכל הדברים האלה. אולי רצו להקים גדר, מן חיץ בין העוסקים במלאכת הקודש של ניהול כספי אחרים, לבין שאר העם. זה לא המצב היום. אולי כדאי שמישהו בכל זאת יבחן וירים כל אבן ויבחן את האופן שבו השוק הזה מתנהל.

מי קם? אף אחד?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה