יום שבת, 22 במרץ 2014

גבי אשכנזי - המפיק של סדרת בית הקלפים הישראלית


בימים אלה רצה עונה שנייה של הסידרה המעולה בית הקלפים. הסידרה מתארת בעוצמה ובדינמיות מדהימה כיצד פרנק אנדרווד, חבר קונגרס נכלולי מסדר לעצמו את הדרך לתפקיד סגן נשיא ארה"ב. הסידרה מתארת אותו כשחקן שח חסר עקבות, ומתארת את התפקיד שלוקחים המשתתפים השונים במשחק הזה, שלו, לרבות כלי התקשורת. מי שמתבונן בסידרה קצת קשה לו להאמין לאכזריותו של פרנק אנדרווד, קצת קשה לעקל את התנהלותו הנכלולית, ויש תקווה שאולי החיים האמיתיים, נראים יותר כמו הסידרה הדנית "הממשלה", ולא כמו בית הקלפים.

בשבוע האחרון נודע לנו על מעצרם של ארז וינר, ושל אבי בניהו אני שלומו של גבי אשכנזי, מי שהיה הרמטכ"ל של ישראל. ביום שישי, בתוכנית החדשות יומן, סקרה איילה חסון את הרקע ואת המניע של פרשת אשכנזי. מסתבר שכל הסיפור מתחיל ונגמר באשכנזי, שרוצה להיות ראש ממשלה. מארגן לעצמו כוורת של אנשים - בניהו ווינר ביניהם, ומכאן הם מתחילים במערכת ארוכה מאוד של מהלכי שחמט, ממש אנדרווד סטייל. מצד אחד, בניית הנרטיב של אשכנזי כאיש עשייה, נחבא אל הכלים, שונא תקשורת. מצד שני הכפשת פוליטיקאים, ועל הדרך גם התערבות גסה במי לא יהיה רמטכ"ל. לצורך זה הם נעזרים גם באישתו של הרמטכ"ל, כן, כן, אני ממש מרגיש אתכם מחייכים וחושבים על קלייר אנדרווד (תעשו את ההשוואה לבד).

כל זה היה עובד מעולה, אלמלא עיתונאית אחת, איילה חסון, שנלחמת בכוחות אופל חזקים, חוקרת ולא מרפה. אלמלא החקירה שלה, והעקשנות הזו, היינו נשארים עם איך שהפרשה החלה - מסמך הרפז שהודלף לאמנון אברמוביץ' בערוץ 2. המזל שלנו, שאצלנו הסוף של העיתונאית טוב יותר (בבית הקלפים היא מוצאת את עצמה מתחת לגלגלי הרכבת התחתית לאחר שנדחפה על-ידי אותו פרנק אנדרווד).

אז יש לנו כאן סיפור מדהים, ומה שיותר מדהים הוא שכולנו היינו יכולים להמשיך להיות הפיונים על לוח השחמט של פרנק אנדרווד...אה...סליחה...של גבי אשכנזי, כי כולנו, כל אחד מאיתנו, דיקלם את המנטרה של כמה אשכנזי הוא רמטכ"ל מדהים, וכמה מזל גדול יש לנו שקיבלנו אותו.

מזל יש, בסופו של דבר, לנו, לדמוקרטיה הקטנה הישראלית, שיש לה כאלה שנזכרים שאפשר, ואולי גם כדאי לפקפק גם במי שנחשבים לסמלים. ראוי גם לזכור את זה כשממהרים לסגור את ערוץ 1, את השידור הציבורי, ולוקחים את האנשים שם כמובן מאליו.

את הסידרה אגב, בטלוויזיה רצוי מאוד לא לפספס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה