יום שבת, 22 במרץ 2014

פטור ממע"מ על דירה ראשונה - ראוי, מקורי, לעניין

צא ולמד מה יש למדינה, נכון להיום, למדינה להציע לצעירים, בוגרי תואר ראשון, יוצאי צבא, מקימי משפחה, מתחילים את דרכם בעולם המבוגרים.
אותם צעירים, לא מצליחים למצוא עבודה ההולמת את כישוריהם, ואם הם מוצאים, השכר זוועתי, שעות העבודה מדהימות, והאופק הכלכלי לא נראה באופק. כן, וגם יוקר המחיה לא ממש עוזר לכל אלה.
בנוסף, הם מסתכלים קדימה ורואים שנכון להיום הסיכוי שלהם להגיע לדירה משלהם לא קיים. סיכוי לא רלבנטי למי שאין לו עזרה מההורים, הון עצמי ראשוני שהושג בדרך לא דרך כלשהי.
וכל הזמן אומרים להם שהם חייבים להתחיל לחסוך כבר היום, והרבה לפנסיה, אחרת פשוט לא תהיה להם פנסיה.
אז מה יש לנו כאן? יוקר מחיר, פרנסה בעייתית, דירה בלתי אפשרית ופנסיה שלא נראית בעין. אז בואו באמת נשים יד על הלב ונחשוב טוב טוב למה שאנשים יישארו כאן.

לא מזמן פורסמה הערכה שכמות הישראלים בסיליקון ואלי בקליפורניה מגיעה לכ-100 אלף ישראלים. בואו נבין, זה כאילו שחדרה כולה גרה שם בקליפורניה. זה אומר קשרים, זה אומר הווי, זה אומר קהילה, שפה, חנויות, מוסדות תרבות, זה אומר שהקליטה שם, שפעם אולי לקחה חודשים ארוכים, הופכת להיות קלה יותר, נוחה יותר, יש כבר בסיס ידע, יש כבר אנשים ומוסדות להיתמך עליהם, התהליך קל נגיש ונוח. זה אומר שאותם 100 אלף, יכולים כבר מחר להיות מאתיים אלף ויותר. בואו נשים לב, אלה אנשים חזקים, בעלי מקצועות חופשיים, אלה אנשים שעזיבה שלהם את הארץ היא מורגשת. אגב, סיליקון ואלי הוא רק מקום אחד (גרמניה, דנמרק, הולנד להמשיך?).

הפתרון לבעיות הפנסיה, ויוקר המחיה כנראה ייקחו קצת זמן. גם פתרון בעיית הדיור בינתיים לא ממש נראה באופק. והנה מגיע לפיד ומציע לחשוב מחוץ לקופסא. מציע פתרון אחר, ממה שנוסה עד כה.

ראשית, דירת מגורים היא לא מוצר צריכה רגיל. בכלל לא בטוח שצריך להיות על זה מע"מ. בנוסף, לבועת הנדל"ן שכולנו חווים כאן, לדירת מגורים ראשונה יש תפקיד חשוב יותר. היא קושרת את האדם למקום. הוא מקים כאן משפחה, הילדים גדלים, חברים, קהילה, לעזוב את זה זה כבר הרבה יותר קשה (זה גם למה אני חשבתי שהתפטרות המתמחים לא היוותה ממש איום, אבל זה לפעם אחרת). אנשים לא קמים ועוזבים מקום שנטו בו שורש. לא בקלות בכל אופן. אם אין להם עבודה, יש יוקר מחייה, אין פנסייה, ואין להם דירה, ובנוסף יש להם מקצוע שהם יכולים לעבוד בו בכל מקום בעולם (בשכר ראוי הרבה יותר), אז למה שהם יישארו פה בכלל?

ראוי בהקשר הזה לקרוא את עמדתו של אלי ציפורי מגלובס על המהלך של לפיד. על העובדה שאף אחד מנערי האוצר לא התפטר כשנתנו לטבע מיליארדי שקלים הטבת מס.

בנק ישראל מתנגד למהלך של לפיד. כמה פבלובי מצד בנק ישראל. הנגידה רואה שיש תוואי צמיחה יורד, אז מה היא עושה? מורידה את הריבית. כאילו שזה יעזור במשהו. הבעיה שהשפעת הריבית על בועת הנדל"ן יכולה להיות חמורה הרבה יותר לצמיחה, שכן היא פוגעת אפקטיבית ומשמעותית הרבה יותר בהכנסה הפנויה של הציבור. זה הולך ככה - הריבית יורדת, מחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות כי ממשיך להיות ביקוש לנדל"ן, המחירים עולים, נאלץ הציבור לקחת משכנתא גבוהה יותר, עם החזרים גבוהים יותר, מה שמשאיר לו פחות לצריכה. נתוני הצריכה בחודשים ינואר ופברואר מראים שהציבור אכן קונה פחות. מה שמשפיע על הצמיחה.

אז אולי כדאי להבין שכבר החל התהליך ההרסני שבו אנשים לא ממש מבינים על מה ולמה הם צריכים להישאר כאן. ושכדי להילחם בתהליך הזה צריך לעשות שינויים דרמטיים, ו...כן מידיים אם אפשר, כדי לעצור את התחושה הזו, כדי לשנות במשהו את המומנטום השלילי המתהווה כאן, המומנטום שלא ישאיר לנו בסופו של דבר זכות קיום.

יכול להיות שלפיד מבין את זה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה