יום חמישי, 7 באוגוסט 2014

לאיזו אסכולה שייכת קרנית פלוג?

בואו נקרא את זה תחילה

"מתחילת 2011 ניכרת מגמת האטה בקצב הצמיחה של התוצר, והחל מהמחצית השנייה של 2013 ההאטה בולטת יותר בקצב הצמיחה של התוצר העסקי....בצריכה הפרטית ניכרה חולשה, והאינדיקציות ביחס לעוצמתה היו מעורבות. נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון הראשון של 2014 מורים כי סך הצריכה הפרטית נותר יציב בהשוואה לרבעון הקודם, כתוצאה מעלייה קלה בצריכת מוצרים בני קיימא ומקיפאון בצריכה השוטפת. קיפאון בצריכה השוטפת הוא אירוע חריג המעיד על חששות מפגיעה מתמשכת בהכנסות...ההשקעות בנכסים קבועים פחתו. במרוצת הרבעון הראשון של השנה התכווצה ההשקעה בנכסים קבועים בשיעור של כ-15%....האינפלציה ירדה, בהובלת מחירי המוצרים הסחירים על רקע הייסוף בשער החליפין והאינפלציה הנמוכה בחו"ל. מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי במחצית הראשונה, ובניכוי עונתיות הוא ירד ב-0.2%. ב-12 החודשים האחרונים עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.5% בלבד, כלומר בשיעור נמוך מגבולו התחתון של יעד האינפלציה – 1.0%.

או..הו...איזה דברים יש כאן. האטה בצמיחה. חולשה בצריכה פרטית (אירוע חריג!), אינפלציה ירדה ונמצאת מתחת ליעד. את הדברים האלה אומרים לא אחרים מאשר כלכלני בנק ישראל. אלה לא דברים של מה בכך, אלה דברים דרמטיים, שגם הכותבים שלהם (שבד"כ משתדלים לדבר באנדרסטייטמנט) מציינים כחריגים. וכל הדברים הללו מעידים על מצב כלכלי בעייתי. אפילו בעייתי מאוד.

אה...וכל זה עוד לפני צוק איתן, הגדלת החוב, הקטנה בהכנסות של הפירמות והמדינה, ופגיעה בתוצר. לפני.

אם אני נתקל בנתונים כאלה, ויש להניח מן הסתם שהנתונים נמצאים מול אנשי בנק ישראל בהחלטות הריבית, אני חושב שצריך לעשות מעשה שישנה את הכיוון אליו הולך המשק. אז מה עושה בנק ישראל? יורה בכל התותחים הכבדים? אה...מוריד את הריבית, ב-רבע אחוז. כל-כך משמעותי ששוק המט"ח ושוק ההון, אפילו לא הסתיר את הפיהוק הגדול שהצעדים האלה מעוררים.

עכשיו, קרנית פלוג עבדה בצמוד לסטנלי פישר, אבל יש שוני לא מבוטל בינה לבינו. ראשית היא מרשה לעצמה להתבטא יותר בהיבטים החברתיים של המדיניות הפיסקאלית. אבל, אני רואה, ויתכן שגם השווקים רואים, הססנות בפעולות. בגדר, בוא נלך על בטוח, לא נעשה גלים. נוריד רק ברבע אחוז, למרות שהמצב בעייתי, והספינה שלנו לא הולכת לשום כיוון, בוא רק נעשה משהו שלא יעורר יותר מדי תשומת לב. זה נחמד בימים רגועים, זה גרוע בזמנים כמו עכשיו.

עכשיו צריך קברניטה, עם יכולת מנהיגות וקבלת החלטות, גם נועזות. זה אומר שאת הריבית היה צורך להוריד, אולי אפילו כבר עכשיו לאפס. את הנימוקים יש כבר. ופשוט לקחת את הנימוקים הללו, ולהגיד - חברים, צריך צעד דרמטי כדי לשנות מומנטום. זה היה משדר למשק שיש כאן מישהי שנחושה לעשות את מה שצריך, זה היה משנה את הסנטימנט, ואולי גם גורר את השינוי הרצוי.

אגב, לכל אלה שאומרים שיש לנגידה רק עוד שני כדורים במחסנית, ומה היא תוכל לעשות אחר-כך. אני מזכיר את שוק המט"ח שאפשר להגדיל את ההתערבות בו, ואפשר גם לרכוש אגרות חוב ממשלתיות (למרות שלדעתי זה לא נדרש בזמן הזה, שכן רמת הריבית של חוב ממשלת ישראל נמוך גם ככה). אפשר לעשות, ובעיקר צריך לעשות, וצריך לרצות לעשות.

לא מזמן כתבתי כאן על ההבדל בין דראגי וטרישה נגידי הבנק האירופי, וברננקי וילן, נגידי הבנק האמריקאי. בעוד הראשונים השתהו, התמהמהו, וגרמו בכך לנזקים אדירים לכלכלה האירופאיות, שעדין מבוססת בבוץ, האחרונים הראו נחרצות ונחישות רבה, והיום הכלכלה האמריקאי מתחילה לצאת מהבוץ.

פישר הזכיר יותר את ברננקי ביזמה שלו ובנחישות פעולותיו. הוא לפעמים אהב להפתיע את השווקים במהלכיו, תוך הבנה שהפתעה תגרור זעזוע, לכיוון שהוא ינווט. השאלה שנשאלת היא לאיזו אסכולה רוצה קרני להשתייך, ולאן היא רוצה לקחת את המשק הישראלי. 

החלטה יש לקבל עכשיו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה