יום ראשון, 17 באוגוסט 2014

היסטוריה אפשר ללמוד מהשווקים וממלחמות, מי שלא ילמד יידון לחזור עליה

באפריל 1973 הכריז דדו, אז הרמטכ"ל על כוננות שנקראה "כוננות כחול לבן". מילואים גוייסו, טנקים ותותחים קודמו, הצבא היה בכוננות גבוהה, ו...כלום לא קרה. כזכור לנו המלחמה עצמה פרצה כמה חודשים אחר-כך, כשאף אחד לא ציפה לה.
למה אני מספר את זה, ומה זה קשור להשקעות. הקשר הוא מאוד הדוק ורלבנטי, וכרוך בכך שמי שלא לומד את ההיסטוריה נדון לחזור עליה.

מזה זמן אני מדבר על זה שאמור להגיע תיקון בשווקים. רמת התנודתיות יורדת כל הזמן, כפי שאפשר לראות בגרף המצורף. הראלי שאנחנו נמצאים בעיצמו, נמשך כבר כ-20 חודשים ברציפות (ועדיין סופרים).

גרף 1 - הטווח בין שיא לשפל שנתי - סביב 5%, מה קורה אח"כ?
כתבה של ה-Business Insider ציינה שהטווח בין שיא לשפל שנתי הוא 5% (גרף 1), בשבד"כ אמור הטווח להיות 15%. ממוצע של ימי 1% ירידה ב-S&P הוא 27, זה נתון שנתי שנשמר מאז 1969, חלפו 468 יום מאז תיקון אחרון של 10% - זו התקופה הרביעית באורכה שמתועדת.

גרף 2 - התקופה החמישית בארכה ללא תיקון חודשי של 10%
בבלוג a wealth of commonsense עלה גרף נוסף (גרף 2) כתבה נוספת שעלתה מדברת על מספר חודשים ללא תיקון של 10%, והתקופה הנוכחית (שעדין רצה) היא החמישית בארכה המתועדת.

אוקיי, כל זה מביא אותנו למצב שבו השווקים דרוכים, ואולי גם קצת לחוצים. מה שיוצר תחושה שהנה הנה, אוטוטו מגיע התיקון. זו היתה תחושתי לאור מהלך הימים האחרונים ב-S&P.

העניין הוא שהתיקון לא מגיע, מהלכי הירידות נעצרים ונבלמים, ומוציאים לדרך מהלכי עליות חדשים. כל פעם מחדש אנחנו המשקיעים אומרים לעצמנו, הנה מגיע התיקון, וכל פעם מחדש הוא לא מגיע. תצורה כזו של פעילו בשווקים יכולה להכניס את המשקיעים לשאננות, בדיוק כמו ערב מלחמת יום הכיפורים, ואז מגיע מה שאז בזמנו אף אחד לא ציפה לו, וככל שעובר הזמן פחות אנשים מחכים לו גם היום, התיקון המיוחל.

מה אנחנו למדים מכל זה, שמי שלא לומד מההיסטוריה נדון לחזור אליה, כולנו יודעים שמתישהו התיקון יגיע, והוא יגיע בזמן שבו אחרון הפסימיסטים יכניס עוד כסף לשוק. כדאי לזכור את זה, להעלות את רמת העירנות בשוק, ולעקוב באופן הדוק יותר על השווקים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה