יום חמישי, 5 בנובמבר 2015

רקוויאם למחאה חברתית

יותר מכל דבר אחר מסמלת ממשלת נתניהו הנוכחית את הרסטורציה. החזרה של הסדר הישן והטוב. הדילים, העסקאות, זריית החול בעיני הציבור. בואו ניתן איזה מיני רפורמה, נסגור דילים עם בעלי העניין, ואף אחד לא ישים לב.
מי הביא את זה על עצמו?

אנחנו הבאנו את זה על עצמנו

אחרי המהפכה הצרפתית, הגיע נפוליאון, העם באיזשהו שלב החליט להפיל גם אותו, והסדר הישן והטוב, הרסטורציה, חזר על כנו. ממשלת נתניהו מסמלת את החזרה לסדר הישן והטוב. הפוליטיקה שסוגרת עניינים עם בעלי האינטרסים על גבנו.

יאיר לפיד, נישא על גלי המחאה החברתית, ניסה בתור שר אוצר להיטיב עם מעמד הביניים. לא עברו חודשיים, ומעמד הביניים שהמליך אותו, החליט לדרוך עליו בכל במה אפשרית. יאיר לפיד נאבק, ניסה, אבל בסוף איבד כמעט יותר ממחצית כוחו בבחירות שלאחר מכן. יש למישהו ספק לאן זה הולך מבחינתו של לפיד?

מה לפיד עשה? הפיק מהר מאוד לקחים. הוא הבין שבארץ, הציבור מהר מאוד מחליף נאמנות. הבעיה שבעניינים כלכליים, הציבור רוצה תוצאות תוך 24 שעות, רצוי אפילו תוך 12 שעות. הבעיה היא שהעולם הכלכלי מאוד מורכב, והבעיות שלה משק הישראלי רבות, עמוקות וקשות. יאיר לפיד גם עשה טעויות, אבל הוא לפחות ניסה. אז הוא הבין, שקשה בכלכלה להביא תוצאות.

אז יאיר לפיד הבין שאם הוא רוצה להישאר רלבנטי מה הוא צריך לעשות? לדבר בטחון. מישהו שמע אותו מאז שהוא באופוזיציה מדבר על כלכלה? מעמד הביניים? יוקר המחיה? שוויון בנטל? שום דבר. בארץ ממליכים מלכים לפי מצע מדיני בטחוני, שם אפשר לברבר את עצמך לדעת, ואף אחד לא ממש מצפה לשום תוצאות. עצם הפטפטת חשובה. לא מעבר לכך.

גם נתניהו, שהיה שר אוצר מעולה, הוביל רפורמות, ביצע שינויים ולא חשש להתעמת עם מוקדי כח. צריך לזכור שהוא זה שהביא את זליכה למשרת החשב הכללי. והוא זה שנתן גיבוי מלא לזליכה בתקופת כהונתו כשר אוצר. מה קרה לנתניהו אחרי כהונתו כשר אוצר? הוא הפסיד בבחירות לאולמרט.
והנה שוב קיבלנו את הירשזון, אולמרט ושאר החברים שמדברים גבוה על הסדרים מדיניים ובדרך מאפשרים לכל השאר להתנהל במדינה כאילו היא העסק הפרטי שלהם.


ועכשיו מגיע תורו של כחלון. התחילו להגיע כבר הממים בפייסבוק. הפשלה הראשונה שלו היתה עניין הגז. ומהרגע הזה הציבור מסתכל עליו עקום. שניה לפני כן הוא היה הבייבי שהביא את הרפורמה שחסכה לנו ישירות מאות שקלים בחשבון. ועכשיו, בשנייה שביצע טעות ראשונה, כולם כבר רומסים אותו. אין זמן, צריך תוצאות. אתה לא מביא תוצאות לך הביתה. 

מה לעשות שהפרוייקט הראשון גם של לפיד, גם של כחלון היה להעביר תקציב, ואחר-כך אפשר להתחיל להתפנות לדברים אחרים. אנחנו לא מעוניינים בהסברים. צריך תוצאות. אחרי 12 שעות. אם לא לך הביתה. לך לעזאזל.
מישהו מעוניין להתחיל לספור כמה זמן יעבור עד שכחלון יבין שהוא לא יוכל לנצח אף פעם את מעמד הביניים ההפכפך, ויתחיל גם הוא לדבר בשפת הבטחון, ההסדרים המדיניים, הפלסטינים, אבו מאזן וכל הג'אזז הזה. השעון מתחיל לרוץ.


החרדים כבר לא יתגייסו, הטייקונים ימשיכו לחגוג, רק הבוקר הודיעה חברת סלקום שהיא רוכשת את גולן טלקום. בכך ננעץ עוד מסמר מה"חברתיות" מהנסיונות להיטיב עם הציבור (יש למישהו ספק שהממונה על ההגבלים העסקיים הבא יאשר את העיסקה הזו?) ואנחנו הציבור נישאר כאן עם הסדר הישן והטוב. שוב פעם ההסכמים המטורפים והדרקוניים, הרמאויות והשקרים. הכל בחסות החוק.

והפוליטיקאים?

מה לנו כי נלין. הבאנו את זה על עצמנו. מיהרנו לחרוץ דין. מיהרנו להעיף החוצה מי שטעה. אנחנו לא שופטים לפי המכלול של המעשים. אם עשית 10 דברים טובים, ואחד גרוע - לך הביתה. אצל מעמד הביניים אסור לטעות. בשנייה שתטעה, וזה יקרה, כי זה תמיד קורה. מי שלא מנסה, לא עושה ולא טועה, הציבור יעיף אותך. אצל הפלסטינים אי אפשר לטעות. אז בואו נמשיך להצביע לפי אג'נדה פלסטינית, נמשיך להסתכל על המחירים עולים, נמשיך להתפלא איך כל-כך רע כאן. נמשיך לגלגל עיניים, ולבוא בטענות לכל העולם. אבל לעשות את המעשה הבסיסי - להצביע לפי מצע כלכלי חברתי. את זה לא נעשה. לא עשינו, ולא נעשה אף פעם. 

אז את הטענות הבאות שיש לכם לפוליטיקאים, לטייקונים ולכל השאר, פשוט שלחו בדואר, אתם יודעים, זה כבר יגיע מתישהו, ונטפל בזה כשזה יגיע. לחלופין יש גם שעת קבלה - בין 10:15 ל-11:25 בימי ג' בכל שבוע אי זוגי בחודש זוגי. ועכשיו יללה, קחו את הטענות שלכם ושפכו מררתכם במקום אחר. סדר חדש עד היסוד נחריבה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה